Haber

İddia: DEVA ve Gelecek Partisi HDP ile görüşmeye açık

Millet İttifakı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamasının ardından HDP’nin tavrı tartışılıyor. İngiltere merkezli Reuters ajansına Salı günü konuşan ittifakın üst düzey isimleri, HDP’nin takviye kuvvetlerinin GÜZEL Parti ve Saadet Partisi seçmenlerini “caydırabileceğini” söyledi. Şimdi ise ajansa açıklamalarda bulunan kaynaklar, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin HDP ile görüşmeye açık olduğunu bildirdi.

Ne oldu?

Geçtiğimiz günlerde Reuters’a konuşan Millet İttifakı’na dahil partilerden iki yetkili, HDP ile müzakerelerin milliyetçi seçmenler arasındaki desteği zayıflatabileceğinden korktuklarını söyledi. Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Kılıçdaroğlu’nun “HDP’yi mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini” belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Sayın Kılıçdaroğlu, 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacak. Tabii yarından itibaren şu anda planlanıyor. Her kesim gelecek. STK’ları ve siyasi partileri ziyaret edin.Bu siyasi partilerden biri de HDP’dir.HDP’yi ziyaret etsin.Ziyaret etmemesi büyük eksiklik olur.

Millet İttifakı’ndaki cumhurbaşkanı aday krizinin çözülmesinin ardından açıklama yapan ÂLÂ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener, “CHP, HDP ile görüşebilir. Ama asla masaya getiremezler” dedi. (DIŞ HABERLER)

silivriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu