Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik beraat etti

Celal Çelik, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün avukat yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 15 Eylül 2017’de gözaltına alınmıştı.

Çelik, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından savcılık talimatıyla adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Çelik hakkında “FETÖ üyesi olmadığı halde yardım etmek”, “kamu görevlisine hakaret”, “kamu görevlisine hakaret” suçlarından 11 yıldan 40 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. kamu görevlisine alenen hakaret” ve “silahlı terör örgütü propagandası yapmak”.

Cumhurbaşkanına hakaret tespit edildi

İddianamede Celal Çelik’in 2 ve 16 Mart 2014 tarihlerinde sosyal medya hesabından FETÖ’cülerin kullandığı ifadeleri kullanarak dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren paylaşımlar yaptığı belirtildi.

Çelik’in eylemlerinin zincirleme “kamu görevlisine hakaret” suçunu oluşturduğunun belirtildiği iddianamede, 24 Eylül 2014’te FETÖ’nün denetimi nedeniyle KHK ile kapatılan YARSAV’a 17 bin lira bağışladığı belirtildi. .

Temasları belirlendi

Çelik, FETÖ’nün amacı doğrultusunda ve MİT’in terör örgütlerine silah gönderdiği algısı yaratacak şekilde MİT TIR’ları durdurulmadan önce 19 Ekim 2013’te sosyal medya hesabından bu paylaşımın benzer olduğunu paylaşmıştı. FETÖ’cülerin söylemlerine, örgütün amaçlarına uygun bir algı oluştu. Sosyal medya hesabı oluşturmak amacıyla paylaşımlar yaptığı, ayrıca FETÖ üyeliği kabahatinden hakkında soruşturma açılan çok sayıda kişiyle de temas kurduğu belirtildi.

Çelik hakkındaki iddianame, İstanbul’daki mahkemenin görevsizlik kararıyla Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

“Kanun önünde bana yapılanların hesabını soracağım”

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşmasına sanık Celal Çelik, avukatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ve bazı CHP’li milletvekilleri katıldı.

Savcı, mütalaasıyla Çelik’in “FETÖ’ye yardım etmek ancak üye olmamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından delil yetersizliğinden beraatini, “kamu görevlisine hakaret” suçundan cezalandırılmasını talep etti. zincir şeklinde.

Mütalaaya karşı savunma yapan Çelik, sosyal medya hesabından kendisiyle ilgisi olmayan bir paylaşım nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılandığını belirtti. “Soruşturma başladığından beri hesabın benim adıma açılmış ama benimle ilgisi olmadığını söyledim. Nitekim bu hesabın benimle ilgili olduğu kanıtlanamadı. Ayrıca ‘hakaret’le suçlandım. Çıktığım programda yaptığım yorumlardan dolayı kamu görevlisi’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan yargılanıyorum.Ben Kemal Kılıçdaroğlu.Avukatlığı yapmasam burada yargılanmazdım.Talep ediyorum. .”dedim.

beraat

Mahkeme, sanık Çelik’in ‘terör örgütüne yardım’ ve ‘kamu görevlisine zincirleme şekilde hakaret’ suçlarından yargılandığına, sanığın işlenip işlenmediğinin ve delil yetersizliğinin bulunmadığına; Eylemi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan beraat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu