Haber

AKUT Vakfı’nın Deprem Bölgelerine Yardım Dağıtımı Kesintisiz Sürüyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen depremin ilk gününden bu yana bölgedeki arama kurtarma ekiplerine teknik ekipman ve kişisel gözetleme ekipmanları, vatandaşlara ise insani yardım malzemeleri gönderen AKUT VAKFI, depremin 5. günü

Afet ve acil durumlara yönelik risk azaltma çalışmaları kapsamında eğitim, seminer ve tatbikat odaklı halkı bilinçlendirme faaliyetleri yürüten AKUT VAKFI, meydana gelen orman yangınlarında bölgeye 12 TIR teknik ekipman göndererek insani yardımları misyonuna ekledi. 2021 yılında Akdeniz ve Ege’de vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandı. Malzemelerin bağış-aktarma süreçlerini de yürütmeye başladı. Bu kapsamda 6 Ocak’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından bölge için güçlendirme çalışmalarına başlayan AKUT VAKFI, İstanbul Kartal’daki lojistik merkezini nakliye üssü olarak konumlandırdı.

Pazarcık’ta 7,7, Elbistan’da 7,6 olarak ölçülen ve 11 yılda büyük yıkıma neden olan depremlerde evini kaybeden vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için bölgeye temel ihtiyaç malzemeleri gönderen AKUT VAKFI iller, vatandaşlar ve firmalardan da birebir lojistik bağışlar yaptı. malzeme sevkiyatını üssünde kabul ederek planladı; 7 tır, 6 40’lık konteyner ve 6 tır ile bölgelerdeki AFAD depolarına sevkiyat yaptı. Eş zamanlı olarak Muğla Bodrum’da faaliyetlerine devam eden AKUT VAKFI, Bodrum grubunun gönüllüleri ile bölgedeki vatandaşların ve özel kuruluşların üssü olan Bodrum’dan AFAD depolarına 2 tır malzeme gönderdi.

Arama kurtarma grupları için başlık, çelik tabanlı bot, far, darbeli delici gibi teknik ekipmanlar; Vatandaşlara mama, su, termal kıyafet, tıbbi malzeme, hijyen seti, battaniye, uyku tulumu, ısıtıcı, pil, powerbank, çocuk bezi, mama, sivillere ise binlerce koli gönderen AKUT VAKFI Lokman Tabip, AÇEV gibi , Tulpars, İstanbul Gönüllüleri toplum kuruluşlarından gönüllülerle hazırlandı. Yaş grubu, cinsiyet, malzeme içeriği gibi çeşitli kategorilere göre tasnif edilerek hazırlanan malzemeler, özel sektör tarafından sağlanan araç desteği ile bölgelerdeki AFAD depolarına sevk edildi.

Devlet, özel sektör ve sivil toplum camiasının büyük bir dayanışma örneği sergilediği lojistik sevkiyatı 5. gününde de tüm hızıyla devam ediyor…

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu