Ekonomi

Yusufeli Barajı’nda elektrik üretimi için son 60 metre

Artvin’de yapımı tamamlanarak su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) su seviyesi yüksekliği 145 metreye ulaştı. Su seviyesi 206 metre olan barajın elektrik üretmesine sadece 60 metre kaldı.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek beşinci barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in ardından 22 Kasım 2022’de hizmete giren HES de devreye girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla barajda su seviyesi denetimi yapıldı. formda yükselmeye devam ediyor. Bugün itibariyle baraj havzasında depolanan su miktarı 608,31 milyon metreküpe, su seviyesi 648,80 kotuna, su yüksekliği ise 145,30 metreye ulaştı. Maksimum su seviyesi 206.50 Baraj elektrik üretimine sadece 60 metre uzaklıktadır.

Su tutma sürecine 7 ay kala baraj nedeniyle karayolları başta olmak üzere köy ve mahalleler birer birer sular altında kalırken, Yusufeli Barajı’nda yapılan çalışmalar sonucunda Temmuz ayında elektrik üretimine başlanması planlanıyor. DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ekipleri. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu