Haber

Ukrayna’ya savaşçı desteği: Biden’ın reddi, Macron’un yeşil ışığı

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarik edilmeyeceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde Ukrayna’ya savaş uçağı göndermenin bir seçenek olmadığını” belirtti.

Maryland ziyaretinin ardından Washington’a dönen Biden, Beyaz Saray’da bir gazeteciye “ABD Ukrayna’ya F-16 verecek mi?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. Biden, Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümünde Avrupa’yı ziyaret edip etmeyeceği sorusuna da “Emin değilim” yanıtını verdi. Biden ise Polonya ziyareti yapacağını, ziyaretin ne zaman olduğunu henüz bilmediğini söyledi. Biden, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile yapacağı görüşmede bütçe sınırı konusunu ele alacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Biden’ın Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü olan 24 Şubat’ta Ukrayna’yı ziyaret edeceği tezi gündeme geldi. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden’ın savaşın yıldönümü için henüz bir seyahat planının olmadığını paylaştı.

MACRON’DAN ‘RUSYA’DA UÇAK KULLANILMAMASI’ ŞARTI

Öte yandan Hollanda ziyareti kapsamında Başbakan Mark Rutte ile bir araya gelen Macron, Ukrayna’ya her alanda ve gerektiği sürece destek vermeye kararlı olduklarını ifade etti.

Macron, Rutte ile ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede başkanlar, Ukrayna-Rusya Savaşı başta olmak üzere Avrupa’da göç ve yeşil sanayinin desteklenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna’ya savaş uçağı gönderilip gönderilmeyeceği sorusuna Macron, “Önemsiz bir şey yok” diyerek, gerilimi artırmaması, Rusya topraklarında kullanılmaması ve Ukrayna’nın gücünü zayıflatmaması halinde savaş uçaklarının Ukrayna’ya verilebileceğine işaret etti. Fransız ordusu. Macron, Ukrayna’nın savaş uçakları için resmi talepte bulunması gerektiğini belirtirken Rutte, Ukrayna’dan şu anda böyle bir talebin gelmediğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

etimesgutajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu